80-lecie Belgijskiej Akademii Gastronomicznej

80-lecie Belgijskiej Akademii Gastronomicznej
Belgijska Akademia Gastronomiczna powstała w noc sylwestrową 1938 roku. Założona przez grupę filantropów i osobistości z Belgii i Francji pod prezydenturą Pierr'a Morrena, za swój cel uznaje dążenie do rozwoju belgijskiej gastronomii jak również zachowania krajowego dziedzictwa kulinarnego. 

W dniach 10-13 czerwca 2018 członkowie Akademii Gastronomicznych z całego świata przybyli do Brukseli, by celebrować jubileusz 80-lecia Belgijskiej Akademii w Brukseli. Wzięli oni udział m.in w zwiedzaniu fabryki belgijskiej czekolady Frederic Blondeel, odwiedzili brukselskie muzea, a także wysłuchali inspirujących wykładów podczas Konferencji o Belgijskiej Gastronomii. Spotkania w porze lunchu i kolacji odbywały się w restauracjach, wyróżnionych w słynnym czerwonym Przewodniku Michelin, m.in. w: Bozar* oraz Comme Chez Soi*. 

Na zakończenie wyjazdu, w Pałacu Egmont odbyła się uroczysta gala, podczas której  kolację przygotowali  gwiazdkowi szefowie kuchni: Tim Boury**, Arabelle Meirlaen* i Yves Maagne**.
 
Aby uczcić belgijską gastronomię i jej 80-lecie, Royal Club of Gastronomes w Belgii, wybrał trzech uznanych belgijskich szefów kuchni, po jednym z każdego regionu Królestwa. Z Flandrii, Tim Boury, wybrany w 2017 przez Gault & Millau Szefem Kuchni Roku, a w 2018 wyróżniony drugą gwiazdką Michelin.
Z Walonii, Arabelle Meirlaen, laureatka tytułu Lady Chef of the Year 2008 i posiadająca jedną gwiazdkę Michelin.Wreszcie z Brukseli Yves Maagne, który od 1997 utrzymuje w swojej restauracji Sea Grill dwie gwiazdki Michelin. Uroczysta kolacja pod patronatem Mr. Didiera Reyndersa, wicepremiera i ministra spraw zagranicznych odbyła się w wystawnej Galerii Lustrzanej Pałacu Egmont. 
Menu wieczoru:
 
Apérif
Champagne Billecart-Salmon Brut Réserve
*
Maquereau de la Mer du Nord
Peps z chrupiących warzyw, jagód i nasion
z liśćmi Sakura, prażonym olejem sezamowym i kapustą
(Arabelle Meirlaen)
**
Turbot sauvage de la Mer du Nord
Pieczeń, Béarnaise z ostryg, romanesco, seler zielony, zrumieniony por
(Yves Maagne)
**
Veau de Corrèze
Grillowane szparagi, fasola bagienna,
jabłka-parmezan, sok z szałwii
(Tim Boury)
**
Vanille de Madagascar et chocolat belge
Madagaskarskie lody waniliowe, gorąca czekolada,
biszkopty, karmelowe masło solone

**
Café Mignardises


     
© EAG 2018
Ten serwis wykorzystuje pliki Cookie - więcej informacji X
Menu strony