Kraków. Spotkajmy się przy stole!

Kraków. Spotkajmy się przy stole!
KRAKÓW. SPOTKAJMY SIĘ PRZY STOLE
 
W średniowieczu Kraków był stolicą Polski. Położony na ważnych szlakach handlowych, należał do najbogatszych miast Europy. Jego kuchnię na przestrzeni wieków ukształtowały – obok polskiej tradycji – wpływy niemieckie, włoskie, bliskowschodnie (żydowskie i muzułmańskie), a nieco później także francuskie i austrowęgierskie.
 

Dziś Kraków to Europejska Stolica Kultury Gastronomicznej 2019, który to tytuł przyznaje Europejska Akademia Gastronomiczna. Miasto od stuleci cenione za wartości dziedzictwa kultury staje się teraz także europejskim centrum dziedzictwa kulinarnego i  – po prostu – miejscem, gdzie można spróbować pysznej kuchni polskiej.

 


Nic dziwnego - krakowska scena restauracyjna kwitnie. Coraz bardziej pomysłowe są wnętrza krakowskich restauracji, coraz lepsza obsługa, coraz ciekawsze dania. Szefowie kuchni wracają z zagranicznych staży, lecz nie odtwarzają tego, co gotowali w innych krajach – wykorzystują swoje umiejętności, by zaproponować nowe interpretacje klasycznych polskich potraw. Nie sięgają przy tym po anonimowe produkty wielkich sieci, a zaopatrują się u małych, lokalnych producentów. Cierpliwie tłumaczą, że posiłek też może stać się pewnego rodzaju opowieścią – o emocjach, wspomnieniach, miejscu. A historia, którą przekazują na talerzu jest coraz pełniejsza, między innymi przez to, że świadomie dobierają do potraw wina, także te, które powstały z winogron rosnących w okolicach Krakowa, a nawet w administracyjnych granicach miasta.

Z Krakowa wywodzą się kucharze promujący polską kuchnię, jak  Adam Chrząstowski (Ed Red), Rafał Targosz (ZaKładka Food&Wine) czy Marcin Filipkiewicz  (Copernicus), który otrzymał wyróżnienie Międzynarodowej Akademii Gastronomicznej oraz Nagrodę Szefa Kuchni Przyszłości (Chef de L’avenir). Kraków to jedno z dwóch zaledwie polskich miast, w którym restauracje wyróżnia przewodnik kulinarny Michelin. Obecnie jest ich 25. Swoje rekomendacje dla krakowskich lokali przyznały także: Gaullt & Millau oraz Slow Food Polska. Z kolei w ostatniej edycji organizowanej od 11 lat przez Urząd Miasta i Krakowską Kongregację Kupiecką Akcji Rekomendacji Krakowskich Restauracji wyróżnienia i rekomendacje otrzymało w łącznie 86 restauracji. Lokale te promowane są w specjalnym przewodniku „Kraków na widelcu”.

Małopolska jest liderem zmian gastronomiczno-kulinarnych, a Kraków drugim po Warszawie największym ośrodkiem gastronomicznym w Polsce. Czynniki takie jak przywiązanie do tradycji, duża liczba zainteresowanych polską kuchnią turystów i dostęp do unikalnych produktów sprawiają, że to jedna z najważniejszych kulinarnych destynacji Polski i Europy. Warto podkreślić, że region i kuchnia małopolska nie zostały zindustrializowane tak jak w wielu miejscach w Europie Zachodniej. Przetrwały tradycyjne metody obróbki i konserwacji produktów: kiszenie, wędzenie i suszenie w dymie – trzy metody, które pozwalają określić cechy smakowe małopolskiej kuchni, a które są cenione przez najlepszych szefów.
Spośród polskich regionów to właśnie Małopolska posiada najwięcej produktów regionalnych zarejestrowanych w UE. Z Małopolski pochodzi ponadto 203 produktów tradycyjnych, umieszczonych na liście Ministerstwa Rolnictwa (mleczne, mięsne, rybołówstwa, warzywno-owocowe; piekarnicze; oleje i tłuszcze; miody, gotowe dania i produkty, napoje).

Zapraszamy do Krakowa – Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej 2019. Więcej informacji i program wydarzeń znajdziecie na: www.kulinarny.krakow.pl.
     
© EAG 2018
Ten serwis wykorzystuje pliki Cookie - więcej informacji X
Menu strony