Kraków stolicą europejskiej gastronomii!

Kraków stolicą europejskiej gastronomii!
Kraków został wybrany na Europejską Stolicę Kultury Gastronomicznej 2019. Tytuł przyznała po raz pierwszy Europejska Akademia Gastronomiczna.


 

– Jesteśmy zaszczyceni, że Europejska Akademia Gastronomiczna, przyznając po raz pierwszy tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej 2019 wybrała właśnie Kraków, a na ostatniej prostej, w ścisłym finale udało nam się pokonać znane europejskie miasta, a nawet stolice państw UE. Czy zasługujemy na to miano? Z całą pewnością tak! Mamy dobre przepisy, doskonałe produkty pochodzące od lokalnych dostawców, a przede wszystkim miłą i gościnną atmosferę. Od lat Kraków promuje dobrą gastronomię. Akcja Rekomendacja Krakowskich Restauracji Miasta miała już 11 edycji. Od lat zapraszamy krakowian i turystów na festiwal pierogów. Ale mamy też nowości – Krakowskie Zapusty, gdzie podtrzymujemy krakowską tradycję smażenie chrustu oraz Święto Obwarzanka. Z czym wiąże się zostanie stolicą kulinarną. Będziemy organizować w przyszłym roku kilka ważnych wydarzeń, które będą okazją do goszczenia w Krakowie specjalistów i pasjonatów dobrej kuchni i gwiazd światowej gastronomii. Chcemy też stworzyć nowe projekty i oprócz wspomnianych już pierogów czy obwarzanka promować przepisy związane z kuchnią dworu królewskiego, Krakowa mieszczańskiego czy akademickiego – mówi Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa. 
List intencyjny podpisany przez prezydenta Miasta Krakowa i prezydenta AEGKonferencja prasowa w Urzędzie Miasta Krakowa, 28.06.2018

Dodatkowo miasto opracuje własny kalendarz wydarzeń kulinarnych na 2019 rok i kolejne lata. Obok wspomnianych już imprez, jak Krakowskie Zapusty czy Festiwal Pierogów, a także ścieżek „kulinarnych” w ramach m.in. Festiwalu Opera Rara czy Jarmarku Świętojańskiego powstaną nowe projekty związane z kuchnią dworu królewskiego, Krakowa mieszczańskiego i akademickiego. Krakowskie dziedzictwo kulinarne to także street food – już w średniowieczu działały na ulicach faryny, przenośne stragany z prostą żywnością dla mieszczan, kupców, żaków, a niedawno „odkryta na nowo” maczanka po krakowsku była przysmakiem krakowskich fiakrów już w XVII wieku.


Podpisanie listu intencyjnego.

Prezydent AEG Rafael Anson

Sekretarz Generalny AEG Maciej Dobrzyniecki

Od lewej: Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, Prezydent AEG Rafael Anson, Ambasador Hiszpanii w Polsce J.E. Javier Francisco Sanabria Valderrama oraz Dyrektor Wydziału Promocji i Turystyki Miasta Krakowa Elżbieta Kantor


Fot.: krakow.pl, B. Świerzowski, W. Majka

     
© EAG 2018
Ten serwis wykorzystuje pliki Cookie - więcej informacji X
Menu strony