Misja

Europejska Akademia Gastronomiczna (AEG) działa w wielu obszarach związanych z gastronomią, wspierając jej rozwój, jakość i promocję najlepszych twórców, produktów regionalnych i projektów gastronomicznych.

Edukacja
Zgodnie z Rezolucją Parlamentu Europejskiego, Europejska Akademia Gastronomiczna jako wybrane obserwatorium gastronomiczne pelni rolę nadzorczą i edukacyjną przy przestrzeganiu właściwych proporcji w informowaniu  o żywności, żywieniu i certyfikowanej edukacji gastronomicznej. Niektóre kraje członkowskie Unii Europejskiej zorganizowały już programy adresowane do młodych obywateli, adresowane do szkół podstawowych i gimnazjów promujące zdrowe nawyki żywieniowe wśród dzieci. Doskonałym przykładem jest  Hiszpania, która może poszczycić się dwoma udanymi programami  PANGEI PANGEP.
Aby zrealizować ten projekt, Europejska Akademia Gastronomczna opracuje odpowiednie projekty, które złoży w Parlamencie Europejskim.

Szczególną uwagę zwrócamy na kwestię szkolenia zawodowego mającego na celu ustalenie stałych zasad, które w konsekwencji umożliwią przyszłym szefom kuchni i pracownikom restauracji uzyskanie wiedzy na zbliżonym poziomie.
Rozważamy także utworzenie dwóch konkretnych projektów, które z powodzeniem realizowane są już w Hiszpanii:
- Kurs dla eksperta ds. Gastronomii: 8 miesięcy, składający się z 4 modułów dwumiesięcznych
- Dziennikarstwo Gastronomiiczne: 8 miesięcy.
Pierwszy kurs prowadzony jest na Uniwersytecie Alfonso X el Sabio w Madrycie, a drugi na Uniwersytecie Complutense w Madrycie. Królewska Hiszpańska Akademia Gastronomiczna ma wydział na Uniwersytecie Alfonso X el Sabio w Madrycie, prowadzi w tym celu dedykowany Dziennik Gastronomii.

Europejskie dziedzictwo gastronomiczne
Aspekty kulturowe i edukacyjne

Europejska Akademia Gastronomii i kilka europejskich akademii gastronomicznych rozważają obecnie szereg nowych inicjatyw mających na celu rozwój europejskiego dziedzictwa gastronomicznego w naszych czasach. Nacisk kładziony jest na szkolnictwo wyższe i szkolenia, a także na badania i innowacje powiązane. Inicjatywy te dotyczą sprawozdania i rezolucji Parlamentu Europejskiego w sprawie "Europejskie dziedzictwo gastronomiczne" oraz obecnych rozważań na temat wieloletniego budżetu Unii Europejskiej w latach 2021-2028.
Europejska Akademia Gastronomii uznaje kreatywną i zaradną kulturę kulinarną naszego kontynentu, a także wysoką jakość produkcji żywności. Europa pozostaje najpopularniejszym miejscem gastronomicznym na świecie i głównym ośrodkiem innowacji i zrównoważonego rozwoju w sektorze spożywczym.
W krajach skandynawskich te europejskie inicjatywy koncentrują się na:
  1.  Europejski multidyscyplinarny program magisterski z gastronomii połączony z zaawansowanym szkoleniem zawodowym.
  2. Uczenie się przez całe życie: krótkie kursy szkoleniowe dla specjalistów w dziedzinie gastronomii, produkcji żywności, usług gastronomicznych itp. We wszystkich sektorach społeczeństwa. Możliwości uczenia się przez całe życie powinny obejmować specjalistyczne kursy dotyczące różnorodności regionalnych systemów żywnościowych w całej Europie.
  3. Współpraca badawcza między uniwersytetami europejskimi, fundacjami naukowymi i przedsiębiorstwami gospodarczymi w celu wzmocnienia podstaw wiedzy z zakresu gastronomii europejskiej jako dziedziny zaawansowanych badań.

Promocja rolnictwa ekologicznego
Europejska Akademia Gastronomiczna, zgodnie z Rezolucją Parlamentu Europejskiego, zajmuje się promowaniem ekologicznego i zrównoważonego rolnictwa, a także zapewnia wsparcie dla wydawania certyfikatów pochodzenia produktów, podobnie jak obecnie dla wysokiej jakości żywności lub napojów. Może być wykorzystana jako baza informacji i rekomendacji na wzór Stowarzyszenia "La Guilde des Terroirs" we Francji.

Europejska nagroda AEG
Celem jest stworzenie nagród przyznawanych przez Europejską Akademią Gastronomii.
Przewidujemy nagrody:
- za produkcję ekologicznej i zrównoważonej agronomii
- za najwyższej jakości przemysł żywieniowy
- za podmioty i działania gastronomiczne mające na celu przynoszenie korzyści sektorom wykluczonym w populacji europejskiej.
Każdy kraj, poprzez Akademię Narodową, mógłby rekomendować kandydatów, a Europejska Akademia Gastronomiczna, przyznawałby nagrody i wyróżnienia.

"Pojedynki gastronomiczne"
Planowana jest organizacja "wirtualnych pojedynków gastronomicznych" pomiędzy poszczególnymi krajami Unii Europejskiej, które będą dotyczyć szefów kuchni - delegowanych z Akademii Gastronomii każdego kraju dając im zadanie przygotowania tej samej tradycyjnej potrawy z każdego kraju Unii Europejskiej.

 
     
© EAG 2018
Ten serwis wykorzystuje pliki Cookie - więcej informacji X
Menu strony