Pożegnanie Joëla Robuchona

Pożegnanie Joëla Robuchona
Joël Robuchon był niezaprzeczalnie gastronomiczną ikoną stulecia, odznaczony rekordową liczbą 32 gwiazdek Przewodnika Michelin i setkami innych prestiżowych nagród. Wprowadzał liczne innowacje w kuchni francuskiej, a także nadał nowe znaczenie prowadzeniu restauracji.

Swoim wspomnieniem słynnego szefa kuchni podzielił się prezydent Europejskiej Akademii Gastronomicznej – Rafael Anson.


Od lewej: Joël Robuchon, Rafael Anson, Ferran Adria (Fot. R. Anson)


 

"Poznałem Joëla Robuchona wiele lat temu w Hotelu Nikko w Paryżu i od tego czasu byliśmy w ciągłym kontakcie. Odwiedziłem kolejno praktycznie wszystkie jego restauracje nie tylko w Paryżu, ale też na całym świecie. Joël Robuchon był bez wątpienia najlepszym szefem kuchni jakiego znałem.

Gdy wydawało się, że osiągnął już szczyt swoich możliwości, wycofał się na pewien czas, by powrócić i zachwycić wszystkich swoim słynnym L’Atelier. 20 lat później był już najbardziej utytułowanym szefem kuchni, posiadającym największą liczbę gwiazdek Michelin na świecie oraz tytuł kucharza stulecia.

Wspominając osobę Joëla Robuchona chciałbym jednak przede wszystkim podkreślić jego przyjaźń z Hiszpanią i wsparcie jakie okazał jakie otrzymał od niego szef Ferran Adria. Robuchon powiedział o nim: „ To jest geniusz, który zmienił bieg gastronomicznej historii”. Powtarzał także wielokrotnie, iż najważniejszy wkład w kulinarny rozwój XXI wieku miał model jedzenia hiszpańskich tapas.

Świat gastronomii stracił największego szefa naszych czasów, którego powinniśmy wspominać i oddać mu należny szacunek. Ja będę tęsknił, bo straciłem też wielkiego przyjaciela."

     
© EAG 2018
Ten serwis wykorzystuje pliki Cookie - więcej informacji X
Menu strony